Avtomobilski brisalci so del vozila, ki ga pogosto najdete tudi pod drugim imenom. A ne glede na samo poimenovanje predstavljajo enega od najbolj preprostih, obenem pa najbolj pomembnih varnostnih sistemov vašega avtomobila.
Brisalci za avto so ključnega pomena na primer v primeru megle, dežja, snega. S slabimi brisalci lahko shajamo v sončnem vremenu, a zgodba zelo hitro postane drugačna, ko je na vidiku slabo vreme oziroma je vetrobransko steklo zasneženo ali mokro. Na kakovost oziroma učinkovitost tovrstnega dela za avto zelo vpliva tudi šoba za pranje stekla, ki vam jo na kratko predstavljamo v nadaljevanju.
Kazalo strani:
Pomembni deli brisalcev za avto
Če bi okolico brisalcev za avto vzeli pod drobnogled, bi opazili, da se v bližini nahaja kar nekaj pomembnih delov. Šobe za pranje stekla na avtu so nameščene na gornjem delu pokrova za motor, in sicer tik pod brisalci. Zanje je značilno, da imajo eno ali pa dve odprtini, ki skrbijo za usmerjanje curka čistilne tekočine, ko perete avtomobilsko steklo.
Zaradi svoje lege je šoba za pranje stekla avta izpostavljena precej visokim temperaturam pa tudi različni umazaniji. Posledično se lahko hitro delno ali celo v celoti zamaši.
Izzivi s šobo za pranje avtomobilskega stekla
Če odprtina šobe za pranje stekla na avtu ni dovolj prehodna, seveda moč curka čistilne tekočine ni dovolj močan, posledično ne zmore doseči vetrobranskega stekla v celoti. Slednje pa pomeni, da ne more omogočiti dobrega pranja stekla.
Pomembno je, da se šoba za pranje stekla redno temeljito čisti in se jo tudi pravilno usmeri. Le na takšen način bo čistilna tekočina pri pranju zmogla doseči pri pranju s pomočjo brisalcev celotno površino stekla in omogočila tudi vozniku dobro vidljivost nad prometom.
Življenjska doba šobe za pranje vetrobranskega stekla
Šobe za pranje vetrobranskega stekla na avtu v resnici nimajo posebej določene življenjske dobe. Posledično je treba takšen del za avto menjati po potrebi. Najpogostejša težava v povezavi s šobo je njena zamašitev. Sama komponenta je namreč zelo pogosto izpostavljena višjim temperaturam, prav tako zamrzovanju. Zlasti občutljive so razpršilne šobe za pranje stekla v zimskem času.
Ključni znak, da je s šobo za pranje avtomobilskega stekla nekaj narobe, je popustitev ali sprememba smeri curka tekočine. Poleg tega ne more priti do vetrobranskega stekla, ko se vklopi pranje.
Brisalci so nujna oprema v vseh sodobnih vozilih
Če si želite omogočiti dobro vidljivost na cesto glede na vremenske razmere, so brisalci za avto vsekakor nujna oprema, in to v vseh sodobnih vozilih.
- Namenjeni so za odstranjevanje sprotne umazanije in vode s površine vetrobranskega stekla.
- Varna vožnja je v zelo veliki meri odvisna od tega, kako čista so okna avtomobila, zato je vožnja s pokvarjenimi brisalci po zakonu prepovedana.
Lahko rečemo, da so avtomobilski brisalci sestavni deli sistema za čiščenje oken. Izdelani so kot gibljiva roka z elementi iz gume na rezilih, ki se precej tesno prilegajo vetrobranskemu steklu. Sledijo njegovi površinski obliki.
Najpogostejše napake pri avtomobilskih brisalcih
Če bi pregledali seznam najpogostejših napak, ki so povezani z avto brisalci, bi ugotovili na primer, da se ne motor in ne avtomobilski brisalci ne odzivajo na aktivacijo. V tem primeru je posledica tega verjetno izpad multifunkcijskega stikala, lahko tudi pregorela varovalka ali pa zlomljene žice.
Pogosta napaka je tudi to, da se sicer brisalci za avto kljub aktiviranju sploh ne premikajo. Takšna okvara je v večini primerov posledica obrabe zob pogonske gredi motorčka in odvitih pritrdilnih matic vezave. Brisalci prav tako pogosto ne delujejo v vseh načinih. Slednje kaže na izgorevanje relejske tuljave ter kontaktov ali odpoved stikala.
Zamenjava avtomobilskih brisalcev v lastni režiji
Avtomobilske brisalce lahko zamenjate tudi sami. Menjava tovrstnih komponent za avto se priporoča enkrat na leto. Postopek pa je pri različnih modelih nekoliko drugačen in je seveda delno odvisen tudi od vrste komponent za pritrjevanje.
Najprej morate dvigniti ročico brisalca s površine vetrobranskega stekla. Brisalec je nato treba obrniti, da lahko sploh vidite pritrdilni element. Odviti je treba sponko ter odstraniti okvarjeno komponento. Nato namesti novo.
Med zamenjavo brisalcev za avto morate paziti, da vam ročica brisalca ne bi ušla iz rok. V nasprotnem primeru bi namreč lahko poškodovali vetrobransko steklo. Včasih se zgodi, da je treba komponento zamenjati že pred rokom, ki ga sicer navaja proizvajalec. Da bi se temu izognili, je treba upoštevati kar nekaj priporočil strokovnjakov.
Članki iz iste kategorije:
- Kako pomembni so senčniki za avto
- Zamenjava brisalcev na našem avtomobilu
- Z avtom na smučanje – zimska oprema za avto
- Vetrobranska stekla so lahko videti kot nova
- Brezhibno delujoči hladilni sistemi za avto
- Ko so vetrobranska stekla poškodovana, je popravilo potrebno takoj
- Zagotovo najpomembnejše avtomobilske tekočine