
Kdaj razmišljate o tem, kakšno zgodovino pravzaprav nosi obutev, ki jo imate na sebi? Najverjetneje ne prav pogosto ali pa sploh nikoli. Toda, če bi se osredotočili na zgodovino posameznih tipov čevljev, bi bili neredko presenečeni nad številnimi dejstvi. Prav posebno preteklost pa nosijo oksfordice, ki že kar precej dolgo časa veljajo za eno od najbolje prodajanih vrst obutve.
Oxfordice so še toliko bolj popularne, ker se vanje lahko obujete, ne glede na starost in spol. Na trgu je namreč na voljo tovrstna obutev za ženske, moške pa tudi za najmlajše. Odlična novica je še ta, da so na razpolago številne različice. Nekatere skorajda ne spominjajo na prvotni tip oziroma model tovrstnega obuvala.

Kazalo strani:
Čevlji kot vaša osebna izkaznica
Obutev je pravzaprav vaša osebna izkaznica in vpliva na celotno podobo. Lahko jo dvignejo ali omehčajo, zgradijo ali povsem uničijo. Oksfordski čevlji veljajo za daleč najbolj elegantno moško obutev. Samo ime so čevlji dobili po izdelavi obutve za študente oksfordske univerze. Izvorno je bila takšna obutev polvisoka. In ker so se nosili samo ob formalnih priložnostih, so bili sprva le v črni barvi.
Čevljarji takšen tip obutve poimenujejo zaprti čevlji, saj se levi in desni del stikata ter izpod vezalk ni videti jezika. Sprednji del obutve in jezik loči šiv, zato so precej manj občutljivi od nekaterih drugih vrst moških čevljev. Zaradi šiva pa so mogoče malce manj primerni za moške z visoko nartjo. Na izvornih oxfordskih čevljih, ki se nosijo že vse od leta 1850, pa ni najti okrasnih šivov.

Za oxfordsko obutev se uporablja tudi izraz balmoral
Nekoliko manj znana informacija pa je, da se oksfordice lahko imenujejo tudi balmoral. Takšno ime so dobile po istoimenskem gradu na Škotskem. Najslovitejši in izjemno formalni tovrstni čevlji so torej v črni barvi. So popolnoma gladki in brez kakršnih koli šivov.
Prvotna zasnova oxford čevljev se odlično poda k temni obleki, tradicionalno krojenim poslovnim oblekam in ne nazadnje tudi k dnevni obleki. Lakirani ali popolnoma gladi, izdelani iz usnja, pa se najbolje ujamejo s smokingom.
Ženska obutev v najrazličnejših podobah
V zgodovini oblačenja imajo poseben pomen tudi čevlji. Obutev je v preteklosti pravzaprav nakazovala na status posameznika. Daljša kot je bila konica čevljev, pomembnejša je bila oseba. Najprej so bili čevlji izdelani ročno. Šele z industrijsko revolucijo ter množično proizvodnjo so si jih lahko privoščili tudi revnejši ljudje. Par čevljev je reveže spremljal kar nekaj let, nekatere tudi celo življenje.
Dandanes naj bi imela skoraj prav vsaka zaposlena ženska vsaj pet parov čevljev. Ob tem podatku bi bile verjetno naše prababice povsem zgrožene. A za sodobno žensko so čevlji pravzaprav kot gledališče – spremenijo jih v nekoga drugega. Zavedajo se, da na primer v športnih copatih ne morete biti dominantni. Katera ženska obutev pa vas lahko spremeni v kaj takšnega? Čevlji z visoko peto v hipu lahko povzročijo pravo čarovnijo.

Salonarji – ženska obutev z različno obliko in višino pete
Salonarji so označeni kot elegantna obutev za ženske, ki je lahko različno oblikovana in ima različno višino pete. Slednja se zlasti spreminja glede na samo modo. Spredaj in zadaj je tovrstna ženska obutev zaprta, ima pa različno oblikovan izrez.
Izvorno salonarji veljajo za nizke čevlje, ki so jih sprva nosili služabniki. Proti koncu 19. stoletja pa se je ime salonarji pričelo uporabljati za slovesne lakaste čevlje. V 20. stoletju pa so po zaslugi nekega znanega modnega oblikovalca salonarji postali del predstavnic nežnejšega spola.
Čevlji s platformo imajo najmanj 2 centimetra debel podplat
Med priljubljeno žensko obutev se prištevajo tudi čevlji s platformo, ki imajo vsaj 2 centimetra debel podplat. Ta je izdelan iz lesa, plute, plastike ali pa gume. Podobna obuvala so nosili igralci v grškem gledališču. Sicer pa so bile platforme del antične kitajske podobe.
V 18. stoletju so se v večjih evropskih mestih takšni čevlji nosili, da bi se ljudje lahko dovolj učinkovito zaščitili pred umazanijo ter blatnimi ulicami. Po drugi svetovni vojni so se podplati tovrstne obutve pričeli debeliti. Višek so dosegli v 70. letih prejšnjega stoletja. Nosili pa so jih tako ženske kot tudi moški. Čevlji s platformo so se ponovno širše uveljavili v modi na začetku novega tisočletja; tokrat seveda v precej bolj elegantni ter privlačnejši obliki. Platforma pa je pogosto skrita v samem čevlju.