
Imate težave z dihanjem ali pa imate kakšno kronično bolezen, ki vam le to otežuje ter vam povzroča veliko nevšečnosti pri opravljanju vsakodnevnih obveznostih in aktivnostih? Potem je najbolje za vas, da se pri osebnem zdravniku, ki vam bo rad svetoval, pogovorite o fizioterapiji, ki se v vašem primeru imenuje respiratorna fizioterapija.
Kaj pravzaprav je respiratorna fizioterapija? To je eno izmed področij fizioterapije, ki se ukvarja z obolenji dihalnega sistema. Je priporočljiva za bolnike, ki jim pljučne bolezni povzročajo težave pri dihanju, ter jih ovirajo pri izvajanju vsakodnevnih aktivnosti. Namenjena je predvsem bolnikom, ki so zboleli za kroničnim pljučnim boleznim kot sta bronhitis, nastanek katerega zelo velikokrat povzroča kajenje tobaka in astma, pri kateri imamo težave z nenehnimi vnetji dihalnih kanalov
Sam cilj respiratorne fizioterapije je izboljšanje pljučne funkcije in zmanjšanje oteženega dihanja ter posledično izboljšati počutje bolnika. Respiratorna fizioterapija je sestavljena iz dihalnih vaj in pravilne terapevtske lege, poleg tega uporabljajo različne postopke tudi s pomočjo razgibavanja in telesnih vaj za izboljšanje čiščenja pljuč. Poznamo več vrst tehnik respiratorne fizioterapije, kot je položajna drenaža, katere namen je mobilizacija sluzi iz posameznih delov pljuč s čimer čistimo dihalne poti. Za zmanjšanje sluzi na dihalni poti je priporočljiva tudi perkusija, ki jo fizioterapevt izvaja s pomočjo dlani, kar pripomore pri luščenju sluzi iz dihalnih sten. V ta namen pogosto izvajajo tudi vibracijsko masažo prsnega koša, ki se izvaja s pomočjo mehanskih naprav. Ena izmed tehnik zdravljenja je tudi kašelj, saj z izkašljevanjem namreč čistimo zgornje dihalne poti. Običajno je izkašljevanje končna tehnika čiščenja dihalnih poti.
V veliki meri pa vam lahko pomagajo tudi dihalne vaje, ki jih lahko z malo izkušenj izvajamo sami. Glavni namen dihalnih vaj je preprečevanje najrazličnejših pljučnih zapletov po operaciji, učenje različnih vzorcev dihanja z namenom predihavanja vseh pljučnih segmentov. Dihalne vaje so odlične tudi za učenje umirjenega in sproščenega dihanja in posledično za obogatitev krvi s kisikom.
https://www.youtube.com/watch?v=c52Nfo_J3Uc